Рівні взаємодії диригента і хормейстера у процесі підготовки оперної вистави

dc.contributor.authorБєлік-Золотарьова, Наталія
dc.contributor.authorЯнко, Юрій
dc.contributor.authorЧумак, Олена
dc.date.accessioned2026-04-22T08:32:36Z
dc.date.issued2025
dc.description.abstractЕфективна взаємодія диригента й хормейстера в оперній царині великою мірою визначає як якість хорового виконання, так і сприяє створенню виконавської версії музично-сценічного твору, досягненню цілісності оперної вистави. Водночас, попри тісну співпрацю цих фахівців у процесі постановки оперної вистави залишається недостатньо дослідженою структура їхньої взаємодії, зокрема, в аспекті розподілу функцій, трансформації комунікаційних моделей у динаміці репетиційного процесу та впливу організаційних факторів на якість постановки. Це зумовлює потребу в комплексному аналізі змісту і структури співпраці диригента і хормейстера як спів-постановників оперної вистави. Мета статті – дослідити специфіку професійної взаємодії між диригентом і хормейстером на різних етапах підготовки оперної вистави, визначити рівні співпраці та окреслити чинники, що впливають на ефективність досягнення художнього результату в процесі постановки. Наукова новизна полягає у теоретичному моделюванні етапів співробітництва між диригентом і хормейстером крізь призму професійної субординації в період постановочного процесу оперного твору. Вперше запропоновано типологію рівнів взаємодії, зокрема, організаційно-концепційний, інтерпретаційно-сценічний та виконавсько-публічний. У Висновках обґрунтовано, що взаємодія диригента і хормейстера не є статичною – вона зазнає трансформацій залежно від етапу постановки, виконавського контексту та художніх завдань. Визначено три основні рівні взаємодії між диригентом і хормейстером – інтерпретаційно-сценічний, організаційно-концепційний та виконавсько-публічний – кожен з яких відповідає певному етапу творчо-виконавського процесу та передбачає специфічні форми співпраці. Підкреслено, що оптимізація співпраці диригента і хормейстера можлива завдяки розвитку концепції взаємодії, впровадженню цифрових засобів комунікації, концептуальному залученню хормейстера до цілісного інтерпретаційного процесу.
dc.identifier.citationБєлік-Золотарьова Н., Янко Ю., Чумак О. Рівні взаємодії диригента і хормейстера у процесі підготовки оперної вистави // Актуальнi питання гуманiтарних наук. 2025. Вип. 94, т. 1. С. 82-89.
dc.identifier.doihttps://doi.org/10.24919/2308-4863/94-1-10
dc.identifier.orcidhttps://orcid.org/0000-0003-3670-4037
dc.identifier.orcidhttps://orcid.org/0000-0001-9136-0551
dc.identifier.orcidhttps://orcid.org/0009-0008-3421-410X
dc.identifier.urihttps://repo.num.kharkiv.ua/handle/num/1651
dc.language.isouk
dc.publisherДрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка
dc.subjectДиригент, хормейстер, оперна вистава, взаємодія диригента і хормейстера, співпраця музична, оперно-хорове виконавство
dc.titleРівні взаємодії диригента і хормейстера у процесі підготовки оперної вистави
dc.typeArticle

Файли

Контейнер файлів

Зараз показуємо 1 - 1 з 1
Вантажиться...
Ескіз
Назва:
12.pdf
Розмір:
368.05 KB
Формат:
Adobe Portable Document Format

Ліцензійна угода

Зараз показуємо 1 - 1 з 1
Вантажиться...
Ескіз
Назва:
license.txt
Розмір:
2.95 KB
Формат:
Item-specific license agreed upon to submission
Опис: